Strona poświęcona kynologii, czyli nauce o psach

Komendy podstawowe i zalety treningu

psy duże i małe, komendy

Trening z psem

Wspólne spędzanie czasu pomaga rozwijać więź między człowiekiem i czworonogiem dlatego, jeśli połączymy to z dobrą zabawą, jaka może okazać się trening i nauka komend, uzyskamy dodatkowe korzyści. Większość ras psów potrzebuje odpowiedniej dawki wysiłku fizycznego, ale również psychicznego co dobrze zaplanowany trening może w pełni zaspokoić. Należy jednak pamiętać; jeżeli podczas danej czynności odczuwamy znużenie, to najczęściej tak samo czuje się pies. Warto więc zadbać o zróżnicowanie! Do treningów można używać klikera, który po naciśnięciu wydaje charakterystyczny dźwięk i ułatwia psu skojarzenie dźwięku z nagrodą za dobrze wypełnione zadanie.

Podstawowe komendy

Do całkowitych podstaw wśród komend należą:

  • siad – zawołaj psa do siebie, skup jego uwagę i wypowiedz komendę. W tym samym czasie naciśnij delikatnie dłonią na jego zad, aby zrozumiał czego wymagasz oraz co łączy się z danym słowem. W przypadku nauki z klikerem również skupiamy uwagę psa na sobie i trzymając smakołyk w dłoni, przesuwamy ją powoli nad głowę pupila w taki sposób, aby musiał usiąść. W chwili, gdy to zrobi, kliknij i podaj smakołyk.
  • leżeć – najłatwiej nauczyć psa tej komendy, gdy opanuje już „siad”. Wydaj komendę „siad”, a gdy pies ją wykona, połóż dłoń ze smakołykiem na ziemi przed psem. Pupil powinien położyć się, aby sięgnąć przysmak. Kiedy tylko położy się, wypowiedz „leżeć” i nagródź go. Później powtarzaj ten ruch, a z czasem dłonią w której masz smakołyk dotykaj jedynie ziemi, by finalnie zrezygnować z gestu i nauczyć psa reagowania na słowo.
  • zostań – warto poświęcić na to trochę czasu. Każ psu usiąść, znaną już komendą i dodaj do tego „zostań” odejdź kilka kroków, a następnie przywołaj psa. Za każdym razem, gdy wykona to poprawnie, nagródź go!
  • do mnie – prosta, ale istotna komenda. Zawołaj psa po imieniu, dodając do tego komendę. Najłatwiej zachęcić zwierzaka do powrotu przy użyciu ulubionego smaczka. Kiedy tylko przybiegnie, daj mu jedzenie i pogłaszcz, aby wiedział, że reakcja jest dla niego pozytywna.

Podstawowe komendy są bardzo proste do nauczenia, jeśli człowiek i pies nauczą się współpracować. Z czasem można zakres poleceń powiększać o te trudniejsze tak, aby później panować bardziej nad psem oraz móc pochwalić się przed znajomymi i rodziną 😉 Trzeba jednak pamiętać, że nauka ma być przede wszystkim dobrą zabawą dla obu stron!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *