Kynologia – definicja
Najprostszą definicją kynologii jest pochodzące z greki kýon, oznaczające pies oraz logos – nauka lub słowo. Łącząc oba słowa powstaje nam „nauka o psie”, a według wielu źródeł kynologia to nauka o psie, jego hodowli oraz tresurze. Będąc okrojoną informacją czym naprawdę zajmuje się kynologia.
W skład nauki o psach obecnie wchodzi, sposób ich hodowli oraz tresura, jak również aspekty związane z nauką tj. biologią (tzn. anatomia, genetyka oraz fizjologia) oraz weterynarią. Wiele osób zajmujących się kynologią jest zdania, że definicja jest przestarzała i nieadekwatna do obecnego wyglądu kynologii, skupiając się w starej definicji jedynie na dwóch aspektach i wyłączając z tego nauki. Idąc za zmianami w środowisku kynologicznym, powinno uwzględnić się psa jako zwierzę oraz relacji, jaka łączy go z człowiekiem.
Kynologia sama w sobie zajmuje się wszelkimi aspektami psa rasowego, co za tym idzie, dochodzi do modyfikacji oraz powstawania nowych wzorców rasowych, a wiele organizacji prowadzi badania z dziedziny kynologii, tym samym regulując hodowlę psów rasowych.
Stowarzyszenia kynologiczne na świecie
Na całym świecie działa wiele stowarzyszeń kynologicznych (regionalnych oraz krajowych), które najczęściej zrzeszone są w federacjach międzynarodowych. Do największych należą:
- Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, z ang. Fédération Cynologique Internationale) – która swą siedzibę ma w Belgii, a swym nadzorem obejmuje hodowle całego świata z wyjątkiem USA i Wielkiej Brytanii.
- Federación Canina Internacional (F.C.I) – ta międzynarodowa federacja swą siedzibę posiada w Hiszpanii i zrzesza stowarzyszenia kynologiczne z całego świata z m.in. Hiszpanii, Niemiec, Chin, Rosji, Polski. Często jest mylona z wyżej wymienionym FCI, lecz jest to odrębna federacja.
- Europejskie Stowarzyszenie Kynologiczne (ACE, z ang. Association Cynologique Europeenne) – międzynarodowa organizacja kynologiczna skupiająca 7 organizacji kynologicznych o zasięgu krajowym, niewchodzących w skład FCI. Założona przez Belga Pierre Ghislain, prezesa belgijskiego klubu kynologicznego. Obecnymi członkami są organizacje z Danii, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwecji, Litwy oraz Islandii.
- American Kennel Club (AKC) – organizacja kynologiczna działająca jedynie na terenie USA. W AKC zarejestrowanych jest jedynie 150 ras psów, a 51 ras oczekuje akceptacji (FSS). W organizacji wyróżnia się siedem grup: Sporting, Hound, Working, Terrier, Toy, Herding, Nonsporting oraz FSS (czyli rasy niezatwierdzone)
- Kennel Club in the United Kingdom (KC) – działa na terenie Wielkiej Brytanii od przeszło stu lat i podobnie jak wymienione wyżej zrzesza hodowców psów. KC uznaje 203 rasy, a dzieli je na siedem grup: Hound, Working, Terrier, Gundog, Pastoral, Utility, Toy.
- Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) – organizacja zrzeszająca hodowców i miłośników psów, posiada swoje oddziały w miastach wojewódzkich m.in. w Poznaniu, Chorzowie, Gorzowie Wielkopolskim, Bydgoszczy, Koszalinie, Warszawie.
Dodaj komentarz