Strona poświęcona kynologii, czyli nauce o psach

Socjalizacja szczeniaka – jak to zrobić?

biały leżący szczeniak, socjalizacja

Socjalizacja, co to i jak zacząć?

Socjalizacja jest to zapoznanie i przyzwyczajenie szczeniaka do bodźców zewnętrznych, które są dla niego obce. Proces ten zaczyna się tak naprawdę już od samego początku życia psa, dlatego zastanawiając się nad kupnem pupila, powinno się wybrać jak najlepszą hodowlę. Przyjmuje się, że pomiędzy trzecim a osiemnastym tygodniem życia pojawia się tak zwana faza krytyczna i to po tym okresie u szczeniaka pojawia się naturalny lęk przed nieznanym. Dlatego tak ważne jest, jak nasz przyszły piesek zostanie zapoznany ze światem już przez samego hodowcę.

Po przyjeździe do nowego domu szczeniak powinien już od samego początku być stopniowo i łagodnie zapoznawany z obcym mu otoczeniem. Najważniejsze! Nic na siłę, ucz cierpliwie i spokojnie!

Socjalizacja w domu

Zapoznaj szczeniaka ze wszystkimi urządzeniami domowymi, które mogą w przyszłości wywołać lęk u malucha. Odkurzacz, suszarka, pralka i wszelkie urządzenia wydające głośne dźwięki to coś, na czym powinno się skupić. Każdy z nas najpewniej zna psa, który w wieku dorosłym boi się odkurzacza. Równie istotne jest, aby poznał on wszelkie materiały i faktury, które nie są dla niego w żadnym stopniu naturalne, a które są używane w domu tj. folie, kartony, worki, metalowe garnki, butelki plastikowe i szklane itp.

Socjalizacja z innymi zwierzętami

Jeden z najcięższych i najtrudniejszych punktów socjalizacji może sprawić problemy, jeśli zostanie źle przeprowadzony. Bezpiecznym sposobem jest zapisanie psiaka do psiego przedszkola, w którym dobór psów pod względem charakteru oraz pod czujnym okiem trenerów lub behawiorystów pupil zostanie zaznajomiony z innymi psami. Warto jednak ostrożnie samemu zapoznać go ze zwierzętami, z którymi w przyszłości będzie miał styk takimi jak koty, ptaki i inne wynikające z prawdopodobieństwa kontaktu w przyszłości.

 

Socjalizacja z ludźmi

Najważniejsza część socjalizacji, aby w przyszłości dorosły już pies nie był z powodu lęku, agresywny w stosunku do obcych mu ludzi, a zwłaszcza dzieci. Zaznajamianie psa z obcymi, powinno odbywać się pod ciągłą kontrolą oraz z osobami, które są świadome jak zachować się przy maluchu. Również dzieciom przed spotkaniem z nowym członkiem rodzinny, powinno się wytłumaczyć zaistniałą sytuację oraz poprosić, aby nie męczyły psa, co może wywołać złe skojarzenia szczeniaka i agresję w przyszłości.

 

Podsumowanie

Socjalizacja jest najważniejszym etapem wprowadzania do domu nowego psa, lecz przeprowadzona poprawnie i cierpliwie daje zauważalne efekty w przyszłości. Oczywiste jest, że nie wszystkie sytuacje da się przewidzieć lub zaznajomić z nimi zwierzę w okresie socjalizacji. Nie trzeba się jednak tym martwić, bo dobrze prowadzony pies, który poznał większość nowych rzeczy, przyswoi również te rzadkie w odpowiednim momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *